"بازآفرینی بافت فرسوده"؛ موضوع چهارمین نشست عُش آل محمد/۳۳درصد از مساحت شهر قم بافت فرسوده است

۰۲ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۰ کد : ۱۱۵۵ پژوهشی
سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی استان قم از برگزاری چهارمین نشست از سلسله نشست‌های عُش آل محمد با موضوع "بازآفرینی بافت فرسوده" خبر داد.
"بازآفرینی بافت فرسوده"؛ موضوع چهارمین نشست عُش آل محمد/۳۳درصد از مساحت شهر قم بافت فرسوده است

به گزاش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان قم سیده شبنم فاطمی  عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع بازآفرینی بافت فرسوده، گروه علمی مرکز معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی، مشکلات موجود در بافت فرسوده را احصا کردند.

وی با بیان اینکه موضوع بازآفرینی بافت فرسوده از سیاست‌های بالادستی دولت است، ادامه داد: بر همین اساس دولت به همه استان‌ها این موضوع را ابلاغ کرده و بودجه کلانی برای این موضوع تخصیص یافته است؛ استان قم نیز بناست با استفاده از همین بودجه، بازآفرینی بافت فرسوده استان را در دستور کار قرار دهد.

سرپرست مرکز خدمات تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی استان قم بیان کرد: 33درصد از مساحت شهر قم را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و این مقدار با توجه به مساحت استان قم، بسیار بالاست؛ اغلب مساحت محدوده اطراف حرم و مرکز شهر را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و اگر به آن پرداخته نشود با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی فراوانی مانند سلب امنیت شهری مواجه می‌شویم و از این جهت بازآفرینی بافت فرسوده در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس، جهت بررسی موضوع بازآفرینی شهری، چهارمین نشست از سلسله نشست‌های عُش آل محمد با موضوع بازآفرینی بافت فرسوده، با حضور مدیران استانی، کارشناسان شهری و فعالین حوزه‌های شهری هفته آینده برگزار می‌شود.

فاطمی با بیان اینکه این نشست با همکاری معاونت عمرانی استانداری و سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم برگزار می‌شود، اظهار کرد: در نشست بررسی بازآفرینی بافت فرسوده دو محور اساسی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اولین موضوع این است که اگر بودجه بازآفرینی به استان قم تخصیص پیدا کند، مدیران شهری با توجه به اینکه در استان مدیریت ویژه ای بر املاک اطراف حرم وجود دارد، چه برنامه ریزی برای اجرای طرح پیش‌بینی کرده اند و نگاه دستگاه‌های مختلف چگونه است.

وی افزود: با توجه به تجربه ناموفق مسکن مهر که اکنون به عنوان یک معضل شهری مطرح است، بررسی طرح بازآفرینی بافت فرسوده به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات مشابه در آینده، از محورهای دیگر نشست بازآفرینی بافت فرسوده است.


نظر شما :