بازدید دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت از جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۶ کد : ۵۹۸۸ عمومی
مشاور وزیر بهداشت و دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی بازدید از مرکز نوآوری و شکوفایی (کافه منش) جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تغییر نگرش باید از مهمترین اولویت های مراکز کارآفرینی و نوآوری باشد، گفت: فارغ التحصیلان حوزه سلامت باید به دنبال طراحی سیستمی برای ایجاد کارآفرینی و رهبری دیگران باشند.
بازدید دبیر ستاد کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت از جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، محمد میرزابیگی با بیان اینکه کارآفرینی موتور متحرکه اقتصاد است، اظهار کرد: دنیا سالهاست که رویکرد کارآفرینی را در پیش گرفته و تحولات صورت گرفته در اقتصاد دنیا نیز ناشی از نگاه و تجربه کارآفرینانه است.

وی ایجاد مرکز نوآوری و شکوفایی(کافه منش) درجهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی را اقدام  بسیار مطلوبی دانست و ادامه داد: در این مرکز بستر همکاری و مشارکت دانشجویان رشته های مختلف فنی مهندسی و علوم پزشکی و همچنین بین رشته ای ها فراهم شده که این مساله می تواند اثرات و دستاوردهای خوبی به دنبال داشته باشد.

میرزابیگی با اشاره به اهمیت برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارتی در حوزه سلامت، عنوان کرد: کارآفرینی ترکیبی از دوره های بلندمدت آکادمیک و همچنین دوره های کوتاه مدت مهارتی است. بنابراین علاوه بر دانشگاه ها باید برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارتی در حوزه کارآفرینی سلامت در مراکزی همچون مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی تقویت شود.

وی تفکر رفت و برگشت بین دانش و تجربه را از ملزومات مدیریت عنوان کرد و گفت: اگر مدیر و دانشگاهی این تفکر را دنبال کرده و طی آن دانش و علم و خود را با تجربه و نیاز جامعه به روز رسانی کند، بهترین استراتژی ها از دل این سیستم استخراج می شود.

میرزابیگی با بیان اینکه تغییر نگرش باید از مهمترین اولویت های مراکز کارآفرینی و نوآوری باشد، عنوان کرد: فارغ التحصیلان حوزه سلامت نباید پس از فارغ التحصیلی امربر کسی باشند چه در قالب استخدام و چه در هر حوزه اشتغالی دیگری، بلکه باید به دنبال طراحی سیستمی برای ایجاد کارآفرینی و رهبری دیگران باشند.

وی با اشاره به ضرورت تغییر نگرش فارغ التحصیلان و دانشجویان گروه سلامت و پزشکی نسبت به اکوسیستم سنتی حوزه سلامت مانند بیمارستان و بستری بیمار، اظهار کرد: طی 10 سال آینده بیمارستانها تنها 10 درصد اکوسیستم حوزه سلامت را تشکیل می دهند و اکوسیستم 90 درصد باقیمانده تغییر خواهد کرد.

وی کاربردی بودن توجه به نیازهای مبتنی برآینده و تقاضای جامعه را از ملزومات طراحی دوره های آموزشی کوتاه مدت دانست و گفت: برگزاری دوره های کارآفرینی و کسب و کار حوزه سلامت(Health MBA) در مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تجربه موفقی بوده که مقرر شده این تجربه موفق به عنوان الگو در سایر دانشگاه علوم پزشکی اجرا شود.

میرزابیگی ادامه داد: برای گسترش حمایت های فکری و معنوی از ارایه کنندگان ایده های نو در حوزه سلامت و تسهیل و تسریع این روند باید تعداد مراکز مشاوره کارآفرینی در دانشگاه های علوم پزشکی افزایش پیدا کند.

دبیر ستاد امور کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت در خاتمه با اشاره به برخی از حمایت های مادی و معنوی  وزارت بهداشت در حوزه کارآفرینی، تصریح کرد: تسهیلات مربوط به طرح ها و مشاغل دانش بنیان، تسهیلات طرح مشاغل سلامت روستایی و همچنین تسهیلات طرح اشتغال فراگیر، 3 منبع تعریف شده برای حمایت مالی از ایده های نو و کارآفرینی در حوزه سلامت است.

همچنین دکترعلیرضا بهرامی رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به تغییر نگرش دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم پزشکی نسبت به اکوسیستم حوزه سلامت به عنوان بزرگترین دستاورد دوره های Healthcare MBA ، عنوان کرد: علاوه بر این مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی بستر مطلوب و مناسبی برای برقراری ارتباط بین دانشجویان علوم پزشکی و فنی مهندسی فراهم کرده که مطمئنا دستاوردهای خوبی به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به اخذ مجوز "مرکز مشاوره کارآفرینی سلامت" از وزارت کار توسط این واحد جهاد دانشگاهی، عنوان کرد: همانگونه که برای دوره های Health MBA از اساتید مجرب و کارآزموده حوزه کسب و کار و کارآفرینی استفاده شده، در این مرکز مشاوره نیز برای مشاوره دانشجویان در تمامی مراحل کارآفرینی از ایده پردازی تا نحوه تبدیل ایده به محصول از بهترین اساتید بهره مند می شویم.

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلساتی با مسوولان حوزه کارآفرینی وزارت بهداشت و همچنین دفتر استعدادهای درخشان این وزارتخانه، گفت: طی بازدید دکتر پاسالار  مدیر امور نخبگان دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت بهداشت از مراسم اختتامیه یکی از دوره های Health MBA این واحد مقرر شد تا تجربه موفق و پکیج آموزشی مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در سایر دانشگاه ها نیز اجرا شود، چراکه این تغییر نگرش در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی یک نیاز است.

گفتنی است، در این نشست که با حضور برخی از مسوولان مرکز ستفای جهاددانشگاهی برگزار شد، دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره های Healthcare MBA مرکز نوآوری و شکوفایی ضمن تشریح برخی از طرح ها و ایده های خود در زمینه کارآفرینی سلامت بر توجه بیشتر مسوولان به تامین منابع لازم برای تبدیل ایده به محصول، ایجاد ساختار منسجم تر و تخصصی تر در حوزه کارآفرینی دانشگاه ها، برقراری لینک  ارتباطی منسجم بین علوم پایه و بالینی و یا علوم پزشکی و مهندسی و ارایه خدمات تخصصی کارآفرینی از مشاوره تا کمک به تجاری سازی ایده و پشتیبانی مالی و معنوی از فعالان این حوزه تاکید کردند.

 


نظر شما :