برگزاری دوره‌های ارتقای پایه پروانه اشتغال به کار مهندسان در بوشهر

۰۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۰ کد : ۲۰۹۰۳ آموزشی
مسوول آموزش و عضویت سازمان نظام مهندسی استان بوشهر عنوان کرد: دوره‌های ارتقای پایه پروانه اشتغال به کار مهندسان در مجموعه نظام‌مهندسی مصوب شده که عناوین دوره‌ها بر حسب تصمیم کمیته آموزش در رشته‌های مختلف و بر اساس نیاز هر استان تعریف شده است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی بوشهر، عبدالرضا فقیه با اشاره به شرایط برگزاری دوره‌های آموزشی اظهار کرد: پیش ثبت‌نام در تمام عناوین دوره‌ها انجام شده و پس از ثبت‌نام هر کدام متقاضی بیشتری داشته باشد، انتخاب استاد که دارای شرایط خاص و مجوز از وزارت راه و شهرسازی و همچنین پروانه آموزش دوره‌ها است انجام‌شده و سپس دوره برگزار می‌شود.

 

وی افزود: پس از مشخص شدن دوره‌ها در کمیته آموزش ثبت‌نام و سپس هماهنگی برگزاری با مجری آموزشی انجام می‌شود که امسال در استان بوشهر جهاددانشگاهی این کار را بر عهده گرفته است.

این مسوول تاکید کرد: روال دوره‌های ارتقای پایه به این صورت است که در ۷ رشته عمران، معماری، شهرسازی، مکانیک، برق، نقشه‌برداری و عمران-معماری عناوین دوره‌ها تدوین شده و سپس در پایه‌های مختلف برگزار می‌شود.

فقیه ادامه داد: منابع آموزشی برای همه‌ی رشته‌ها در درجه اول مباحث مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های وزارت مسکن و شهرسازی و سایر منابع مورد نیاز نیز با توجه به سرفصل تعریف شده دوره‌ها با اولویت منابع معتبر آموزش داخلی و مورد استفاده در دانشگاه‌ها و مراکز حرفه‌ای و سایر منابعی که مدرس با نظر کمیته آموزش استان تعیین می‌کند، است.

وی توضیح داد: نظام‌مهندسی استان بوشهر بیش از ۵ هزار و ۵۴۰ نفر عضو دارد که حدود ۲ هزار و ۱۹۵ نفر مهندسین دارای پروانه اشتغال به کار هستند.

مسوول آموزش و عضویت سازمان نظام‌مهندسی استان بوشهر عنوان کرد: کسانی که کد دارند و به‌تازگی پروانه اخذ می‌کنند، نیاز به دوره‌های ارتقای پایه از ۳ به ۲ دارند و پس از گذشت ۴ سال و شرکت در دوره‌ها به پایه دو ارتقا یابد و پس از ۵ سال در دوره‌های جدیدی شرکت کنند تا به پایه یک ارتقا یابد. در واقع حدود ۹ سال زمان لازم است که در صورت شرکت منظم در دوره‌ها به پایه یک دست یابند.

عبدالرضا فقیه بیان کرد: این دوره‌ها برای ارتقا مهندسان اهمیت بسیاری دارد و بر اساس دستورالعمل یک مرکز یا دانشگاه که زیر نظر وزارت علوم است باید آن‌ها را برگزار نماید؛ بنابراین با دانشگاه‌ها وارد مذاکره می‌شود و با هر کدام که شرایط بهتری داشته باشد قرارداد و تفاهم‌نامه منعقد می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برای برگزاری دوره‌ها به‌صورت آنلاین و حضوری با جهاددانشگاهی تفاهم صورت گرفته است البته به علت شیوع کرونا فعلا برنامه‌ای برای اجرای دوره‌های حضوری نداریم.

این مسوول خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی بستر خوبی برای برگزاری این دوره‌ها دارد و هفته گذشته نیز دو دوره مبانی سلامت، ایمنی و بهداشت HSE و دوره تاسیسات برقی ساختمان‌ها برای مهندسان عمران و معماری برگزار شد که شرکت‌کنندگان از کیفیت این دوره‌ها رضایت داشتند.

مسوول آموزش و عضویت سازمان نظام‌مهندسی بوشهر تصریح کرد: بعد از هر دوره فرم نظرسنجی توسط شرکت‌کنندگان پر می‌شود که الان نیز بر روی سامانه جهاددانشگاهی قرار داده شده و از مهندسان به‌صورت آنلاین نظرسنجی در خصوص کیفیت اساتید و آموزش‌هایی که در دوره‌های ارایه شده اخذ می‌شود که خوشبختانه طی دوره‌های اخیر نظارت حداکثری مهندسان جلب شده است.

وی در خصوص چشم‌انداز دوره‌های آینده گفت: در طول سال ممکن است تعداد دوره‌ها به ۵۰ یا ۶۰ دوره برسد و اگر شرایط مهیا باشد حدود ۲ هزار نفر در طول سال تحت خدمات آموزشی قرار می‌گیرند.

عبدالرضا فقیه مدت دوره‌ها بستگی به رشته و صلاحیت پایه دارد، گفت: سالانه دوره‌های ابلاغ شده نیز بیشتر و عنوان دوره جدید برای رشته‌های مختلف ابلاغ می‌شود، همچنین دوره‌های جدید برای نفرات جدید به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

این مسوول تاکید کرد: کمیته آموزشی در نظام‌مهندسی استان بوشهر متشکل از پنج نفر است که از طرف هیات مدیره سازمان در هر استان برای یک دوره سه‌ساله انتخاب می‌شود و از هر رشته مهندسی نمایندگانی در این کمیته حضور دارد. هم‌چنین هیات مدیره اعضای هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی نیز هر ۳ سال یک‌بار از طریق انتخابات عمومی تعیین می‌شوند.

کلید واژه ها: واحد بوشهر دوره آموزشی


نظر شما :