راهی برای کاهش پیشرفت نوعی بیماری چشمی در افراد مسن

۱۹ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۰ کد : ۱۹۹۴۸ پژوهشی
نتایج تحقیقاتی گروهی از پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و دانشگاه درسدن آلمان گویای آن است که استفاده از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی مانند کروکتین می‌تواند اثر استرس اکسیداتیو بر سلول‌های شبکیه را کاهش داده و پیشرفت بیماری تحلیل لکه‌ی زرد را کاهش دهد یا متوقف کند.
راهی برای کاهش پیشرفت نوعی بیماری چشمی در افراد مسن

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از پژوهشگاه رویان، تحلیل رفتن لکه زرد (ماکولا) بر اثر کهولت سن، یکی از علل اختلال بینایی در جمعیت مسن است که روش‌های درمانی محدودی برای آن وجود دارد. یکی از علل مهم بروز این بیماری استرس اکسیداتیو است که با صدمه زدن به اپی‌تلیوم رنگدانه‌دار شبکیه منجر به بروز اختلال در گیرنده‌های نور می‌شود.

پدیده کریمی، علی قیصری، دکتر لیلا ستاریان، دکتر ماریوس ادر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه درسدن آلمان، با هدف بررسی کروکتین، یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی زعفران، بر مدل آزمایشگاهی تحلیل لکه‌ی زرد، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن مدل بیماری با القای استرس اکسیداتیو بر رده‌ی سلولی ARPE19 ساخته شد؛ سپس اثر کروکتین بر این سلول‌ها با روش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله‌ی بین‌المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از کروکتین پیش از القای استرس اکسیداتیو اثر آن بر سلول‌ها را کاهش داده، از سلول‌ها در برابر عوارضی مانند تخلیه انرژی (ATP) بین‌سلولی، متراکم شدن هسته، تخریب اتصالات بین‌سلولی و اسکلت سلول‌ ‌ها، محافظت می‌کند. کروکتین کاهش اثر استرس اکسیداتیو را با حفاظت از مسیرهای حیاتی سلول، مانند مسیر تولید انرژی انجام می‌دهد.

به‌طورکلی نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، استفاده از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی مانند کروکتین می‌تواند اثر استرس اکسیداتیو بر سلول‌های شبکیه و پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش دهد یا متوقف کند.


نظر شما :